Hanyattegér
A hanyattegerek működési elve tökéletesen megegyezik a mechanikus egerekével, azzal a különbséggel, hogy a golyót (trackball) nem az egér aljába, hanem a tetejére építették, melyet a hüvelykujjunkkal tudunk mozgatni. Az egér így fix helyen volt, mérete nagyobb, formája átalakult a szabvány egérhez képest.
A következő jelenség egy kellően elfajzott faj, mert egérnek egyáltalán nem nevezhető. Leginkább egy touch pad (tapipad) és egy billentyűzet keresztezésének tűnhet. Tervezői nem pusztán egy vezérlőeszközt alkottak, hanem kifejezetten az internetes böngészést kívánták megkönnyíteni használatával (Kensington WebRacer). A férfitenyérbe illő méretű, lapos példány középső részén helyezkedik el maga a tapipad, amely a noteszgépeknél már megszokott módon működik, azaz mutatóujjunkkal irányítható az egérkurzor. Plusz szolgáltatása az érintéses görgetés. Négy "egérgomb" funkciója tetszőlegesen definiálható, így a balkezesek sem szenvednek hátrányt. Előnye, hogy tetszés szerint kézben tartva vagy asztalra helyezve is használható. Mivel nem igényel egérpadot, a tologatáshoz kevesebb helyet foglal munka közben. Az érintőpad hátránya, hogy meg kell szokni a használatát, pontossága pedig nem éri el a hagyományos egérét.
Gigászi méretű hanyattegér, amely a hozzá tartozó golyó méretét és súlyát tekintve akár biliárdozáshoz is megfelelne (Kensington Expert Mouse). Négy, beállítható nyomógombú funkcióval bír. A pozicionálóeszköz mintegy 150x115 mm-es területet foglal el, stabil acélgörgőkkel kibélelt ágya a nagy vezérlőgömbnek, amin kényelmesen elfér a kéz három középső ujja. Éppen a méretének köszönhető, hogy a lassú mozgásoknál is elég pontosan képes követni a felhasználó mozdulatait. Listagördítő gombnak vagy tárcsának ugyan nyoma sincs, de a két alsó gomb együttes lenyomásával gördítő üzemmódba vált a program. Precíziós munkára is alkalmas helytakarékos vezérlőeszközként szolgálhat.
|